Czy warto kupić eCzytnik?
Na wstępie warto powiedzieć, że eCzytnik z pewnością nie jest urządzeniem dla każdego. Jeśli zdarza Ci się przeczytać zaledwie 3 do 5 książek rocznie, z pewnością znacznie lepiej wyjdziesz, jeśli kupisz je po prostu w księgarni, a po przeczytaniu oddasz do biblioteki. eCzytnik nie jest również dobrym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujesz oglądać wysokiej jakości ilustracje w kolorze - obecne wyświetlacze prezentują jedynie 16 odcieni szarości.
Jeśli jednak czytasz dużo - eCzytnik będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Zniknie problem tego, co robić, gdy w środku podróży skończysz książkę, nie będzie istniał dylemat, którą powieść warto wybrać na wyjazd wakacyjny. Jeżeli wcześniej próbowałeś czytać na komputerze - to teraz dostaniesz świetny ekran, który nie świeci, jest więc przyjazny dla oczu - tak jak normalna książka.
Jeżeli potrzebujesz urządzenia do szybkiego dostępu do Sieci, na którym możesz pograć, pooglądać filmy, a także poczytać kolorowe magazyny - wybierz Apple iPada. Jeśli Twoim głównym celem jest czytanie książek i dokumentów - zdecyduj się na eCzytnik.
O czym jeszcze pamiętać?
Jak wspominaliśmy, w chwili obecnej ekrany czytników eBooków wspierają jedynie wyświetlanie 16 odcieni szarości. Znakomicie sprawdza się to w przypadku tekstu, jednak z pewnością nie pooglądasz sobie na eCzytniku na przykład zdjęć z wakacji, bowiem będą one mało czytelne. No i najważniejsze - nie będą kolorowe.
Ponieważ ePapier ma przypominać zwykły papier, nie jest podświetlany. Oznacza to, że, podobnie jak w przypadku zwykłej książki, z ekranu eCzytnika nie poczytasz w nocy bez dodatkowego źródła światła. Gdy jednak wyjdziesz na zewnątrz, z pewnością zaskoczy Cię świetna jakość wyświetlacza, któremu niestraszne jest światło słoneczne (co odróżnia czytniki eBooków od iPada, który sprawdza się w dokładnie odwrotnych warunkach).
Niektóre eCzytniki, jak Kindle, oferują również dodatkowe, zaawansowane opcje, takie jak Text-To-Speech - czyli opcję, która sprawi, że nasz czytnik eBooków będzie czytał nam książkę na głos (obecnie jest to dostępne jedynie dla języka angielskiego), jak również moduły WiFi i/lub 3G, pozwalające skorzystać z Internetu bez potrzeby użycia komputera.