Jak kupić Kindle? - przewodnik

WiFi czy 3G?

Kindle 3 występuje w dwóch wersjach - tańszej, kosztującej 139$, wyposażonej jedynie w moduł WiFi, oraz droższej, kosztującej 189$, posiadającej moduły WiFi oraz 3G. Niedawno pojawił się również Kindle 4, który kosztuje jedynie 109$. Czy warto wydać dodatkowe 50$ (lub 80$) na modem 3G?

Zalety 3G

Moduł 3G pozwala nam na darmowy dostęp do Sieci niezależnie od tego, czy masz w zasięgu jakiś darmowy hot-spot, jak to jest w przypadku wersji wyposażonej jedynie w moduł WiFi. Dzięki temu w każdej chwili Twoje urządzenie będzie mogło synchronizować zakładki, adnotacje i dokonywać automatycznej aktualizacji przez Internet. Ponieważ Amazon ma podpisane odpowiednie międzynarodowe umowy roamingowe, za to wszystko nie zapłacisz ani grosza.

Niestety, w najnowszej wersji Kindle - Kindle 4 - Amazon wyłączył możliwość wykorzystywania połączenia 3G do surfowania po Sieci. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli zastanawiamy się nad Kindle 4 Touch 3G i Kindle 3 3G.

Czy potrzebujesz 3G?

Należy się jednak zastanowić, czy jest Ci to niezbędne. Jeśli wiele podróżujesz, zwłaszcza pomiędzy różnymi krajami, - prawdopodobnie będziesz chciał modułu 3G. Jeśli czytasz głównie w drodze do pracy lub szkoły, a także w domu - to prawdopodobnie w zupełności wystarczy Ci wersja wyposażona jedynie w moduł WiFi.

Należy również pamiętać, że Kindle nie zostało pomyślane jako urządzenie do przeglądania Internetu - często skorzystanie z przeglądarki mobilnej w Twoim telefonie czy netbooku może być wygodniejsze niż użycie przeglądarki dostępnej w Kindle. To może być jednym z istotnych czynników przy wyborze odpowiedniej dla Ciebie wersji Kindle 3 lub 4.

Kindle DX 2

W przypadku Kindle DX 2 problem wyboru wersji urządzenia nie występuje - jest ono dostępne jedynie w wersji z modułem 3G, z którego korzystanie, podobnie jak w przypadku Kindle 3, jest darmowe. Niestety, Kindle DX 2 nie posiada modułu WiFi.